Értékeljen |
12.07.-12.14. – KEY BISCAYNE (UNITED STATES) – ORANGE BOWL – HARD COURT | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | ZHAO Di (Chinese) | 6:2, 6:4 |
Second | Nicole GIBBS (American) | 6:3, 2:6, 2:6 |
DOUBLES – with Kristina MLADENOVIC (French) | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | N. ABBES, O. JABOUR (Tunisian) | 6:1, 6:4 |
Second | R. ANDERSON, E. TSAY (American) | 6:3, 7:5 |
Quarterfinal | P. KANIA, A.-A. MARENKO (Polish, Russian) | 3:6, 2:6 |
10.19.-10.25. – OSZAKA (JAPAN) – JUNIOR WORLD CHAMPIONSHIPS – HARD COURT | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | Soko YAMAMOTO (Japanese) | 6:3, 6:2 |
Second | LEE Hua-Chen (Taiwanese) | 6:1, 6:3 |
Third | Kanyapatt NARATTANA (Thailandese) | 6:2, 6:2 |
Quarterfinal | Emi MUTAGUCHI (Japanese) | 6:3, 6:0 |
Semifinal | Sachie ISHIZU (Japanese) | 6:1, 6:1 |
Final | Kristina MLADENOVIC (French) | 6:7 (5-7), 3:6 |
DOUBLES – with Kristina MLADENOVIC (French) | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | A. BARANSKA, L. DEIGMAN (Polish, British) | 6:2, 6:0 |
Second | D. BORTHWICK, N. SCOTT (British, American) | 7:5, 6:1 |
Quarterfinal | E. MUTAGUCHI, A. OMAE (Japanese) | 6:2, 6:4 |
Semifinal | M. KATO., K. TSUJI (Japanese) | 6:1, 6:1 |
Final | M. GRAGE, ZHENG S. (Danish, Chinese) | 6:2, 7:5 |
08.31.-09.07. – NEW YORK (UNITED STATES) – US OPEN – HARD COURT | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | Elina SVITOLINA (Russian) | 6:3, 6:4 |
Second | Lauren DAVIS (American) | 6:1, 6:7 (3-7), 4:6 |
DOUBLES – with Alja TOMLJANOVIC (Croatian) | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | F. AL-NABHANI, N. PINTUSOVA (Omanese, Belarussian) | 6:3, 6:2 |
Second | J. CAKO, N. GIBBS (American) | 6:4, 6:3 |
Quarterfinal | V. SOLOVIEVA, M. ZANEVSKA (Russian, Ukrainian) | 6:4, 1:6, 4-10 |
08.30.-09.05. – REPETIGNY (CANADA) – CANADIAN OPEN JUNIOR CHAMPIONSHIPS – HARD COURT | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | Bye | |
Second | Sina HAAS (German) | 6:4, 6:2 |
Third | Luksika KUMKHUM (Thailandese) | 6:4, 7:5 |
Quarterfinal | Risa OZAKI (Japanese) | 7:6 (7-2), 6:3 |
Semifinal | Nicole GIBBS (American) | 3:6, 6:2, 6:7 (7-9) |
DOUBLES – with Miyabi INOUE (Japanese) | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | Bye | |
Second | G. DABROWSKI, P. ORMAECHEA (Canadian, Argentine) | 3:6, 6:4, 7-10 |
07.21.-07.27. – VILLACH (AUSTRIA) – EUROPEAN JUNIOR CHAMPIONSHIPS - CLAY | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | Bye | |
Second | Lara MICHEL (Swiss) | 7:6 (7-3), 1:6, 6:4 |
Third | Oksana PAVLOVA (Ukrainian) | 6:3, 7:5 |
Negyedik | Anna BRAZHNIKOVA (Swedish) | 6:4, 2:6, 6.2 |
Quarterfinal | Martina KUBICIKOVA (Czech) | 6:1, 5:7, 6:1 |
Semifinal | Elora DABIJA (Romanian) | 1:6, 3:6 |
DOUBLES – with ZSÓFIA SUSÁNYI (Hungarian) | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | Bye | |
Second | O. PAVLOVA, G. PIVEN (Ukrainian) | 7:6 (7-4), 5:7, 10-7 |
Quarterfinal | D. BANOVEC, S. NJIRIC (Croatian) | 6:3, 6:1 |
Semifinal | A. BRAZHNIKOVA, H. MELANDER (Swedish) | 6:4, 6:2 |
Final | J. GINIER, K. MLADENOVIC (French) | 2:6, 1:6 |
06.28.-07.06. – WIMBLEDON (GREAT BRITAIN) – THE JUNIOR CHAMPIONSHIPS - GRASS | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | Tara MOORE (British) | 6:3, 4:0 - Moore retired |
Second | Vivien JUHASZOVA (Slovakian) | 6:1, 4:6, 6:0 |
Third | Jana BUCSINA (Russian) | 7:5, 6:1 |
Quarterfinal | Quirine LEMOINE (Dutch) | 2:6, 6:1, 6:4 |
Semifinal | Noppawan LERTCEEWAKARN (Thailandese) | 2:6, 0:6 |
DOUBLES – with Alja TOMLJANOVIC (Croatian) | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | T. CUROVIC, A. KRUNIC (Serbian) | 6:3, 3:6, 6:2 |
Second | I. DUTCH, C. MCHALE (Australian, American) | 7:6 (7-5), 2:6, 3:6 |
06.21.-06.26. – ROEHAMPTON (GREAT BRITAIN) - GRASS | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | Alexandra CERCONE (American) | 6:3, 6:3 |
Second | Malou EJDESGAARD (Danish) | 6:2, 6:0 |
Third | Tara MOORE (British) | 2:6, 6:3, 6:3 |
Quarterfinal | Olivia ROGOWSKA (Australian) | 4:6, 5:7 |
DOUBLES – with Alja TOMLJANOVIC (Croatian) | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | N. GEORGE, C. MATHIS (British, Australian) | 6:2, 6:3 |
Second | M. CHOWDHURY, R. SEABORNE (British) | 6:3, 6:0 |
Quarterfinal | E. BOUCHARD, V. CEPEDE-ROYG (Canadian, Paraguayan) | 6:0, 6:3 |
Semifinal | B. CAPRA, A. CERCONE (American) | 2:6, 6:0, 10-4 |
Final | M. LINETTE, H. WATSON (Polish, British) | 6:3, 3:6, 6-10 |
05.31.-06.07. – PARIS (FRANCE) – ROLAND GARROS - CLAY | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | Hannah JAMES (British) | 7:5, 6:3 |
Second | Ksenia KIRILLOVA (Russian) | 6:7 (3-7), 6:2, 7:5 |
Third | Sloane STEPHENS (American) | 4:6, 6:2, 4:6 |
DOUBLES – with Heather WATSON (British) | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | M. BURDETTE, O. LEMOINE (American, Dutch) | 6:4, 7:5 |
Second | P. LEYKINA, J. NIKITINA (Russian) | 6:3, 6:2 |
Quarterfinal | K. PALIIVETS, C. SIMMONDS (Canadian, South African) | 6:3, 6:4 |
Semifinal | K. KIRILLOVA, M. TREVISAN (Russian, Italian) | 6:2, 5:7, 10-8 |
Final | E. BOGDAN, N. LERTCHEEWAKARN (Romanian, Thailandese) | 6:3, 3:6, 8-10 |
05.18.-05.24. – MILAN (ITALY) - CLAY | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | Ekaterina NIKITINA (Russian) | 6:3, 6:3 |
Second | Ksenia KIRILLOVA (Russian) | 5:7, 2:6 |
DOUBLES – with Heather WATSON (British) | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | Bye | |
Second | M. LINETTE, A. ORLIK (Polish, Belarussian) | 4:6, 6:4, 6-10 |
03.30.04.04. – NAGOYA (JAPAN) – HARD COURT | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | Bye | |
Second | Ai KOGA (Japanese) | 6:3, 6:4 |
Third | YANG Zi (Chinese) | 6:3, 6:2 |
Quarterfinal | Risa OZAKI (Japanese) | 6:1, 6:2 |
Semifinal | Sachie ISHIZU (Japanese) | 7:5, 6:4 |
Final | Miyabi INOUE (Japanese) | 4:6, 6:3, 6:3 |
DOUBLES – with Hannah JAMES (British) | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | Bye | |
Second | M. NINOMIYA, A. OMAE (Japanese) | 6:3, 7:6 (7-1) |
Quarterfinal | HONG S., JUAN T. (South Korean, Taiwanese) | 6:4, 6:3 |
Semifinal | M. EJDESGAARD, S. HAAS (Danish, German) | 6:0, 6:2 |
Final | M. INOUE, S. ISHIZU (Japanese) | 4:6, 5:7 |
03.24.-03.29. – MANILA (PHILLIPPINES) – HARD COURT | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | Bye | |
Second | Abigail TERE-APISAH (Papua New Guinea) | 6:2, 2:6, 6:0 |
Third | Nicha LERTPITAKSINCHAI (Thailandese) | 5:7, 6:3, 6:4 |
Quarterfinal | Grace Sari YSIDORA (Indonesian) | 6:4, 6:4 |
Semifinal | Polina LEYKINA (Russian) | 2:6, 5:7 |
DOUBLES – with Tamara CUROVIC (Serbian) | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | Bye | |
Second | D. PAPAMICHAIL, ZHENG S.(Greek, Chinese) | 7:6 (9-7), 6:4 |
Quarterfinal | E. ALLGURIN, P. LEYKINA (Swedish, Russian) | 6:3, 6:1 |
Semifinal | JUAN T., LIU M. (Taiwanese, Chinese) | W.O. |
03.17.-03.22. – KUCHING (MALAYSIA) – ITF JUNIOR-WORLD CHAMPIONSHIPS – HARD COURT | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | Prema BHAMBRI (Indonesian) | 3:6, 6:1, 6:3 |
Second | Ellen ALLGURIN (Swedish) | 6:3, 7:6 (7-0) |
Quarterfinal | Hannah JAMES (British) | 6:4, 6:3 |
Semifinal | ZHENG Saisai (Chinese) | 6:4, 6:2 |
Final | Tamara CUROVIC (Serbian) | Curovic retired at 1:1 |
DOUBLES – with Malou EJDESGAARD (Danish) | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | ||
Second | HSIEH H-V.-LIU M. (Taiwanese, Chinese) | W.O. |
Quarterfinal | T. CUROVIC, UPAPONG (Serbian, Thailandese) | 3:6, 7:6 (9-7), 10-8 |
Semifinal | S. ISHIZU, SEZER M. (Japanese, Turkish) | 6:1, 6:3 |
Final | H. JAMES, M. ZANEVSKA (British, Ukrainian) | 3:6, 6:3, 10-6 |
03.10.-03.16. – NONTHABURI (THAILAND) – HARD COURT | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | Bye | |
Second | Stefanie TAN (Singaporean) | 6:4, 6:1 |
Third | Nicha LERTPITAKSINCHAI (Thailandese) | 6:4, 6:4 |
Quarterfinal | Hannah JAMES (British) | 6:3, 6:1 |
Semifinal | Grace Sari YSIDORA (Indonesian) | 6:3, 6:4 |
Final | Marina ZANEVSKA (Ukrainian) | 6:7 (2-7), 2:6 |
DOUBLES – with Malou EJDESGAARD (Danish) | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | Bye | |
Quarterfinal | LIU M., J. NIKITINA (Chinese, Russian) | 1:6, 4:6 |
01.12.-01.18. – CARACAS (VENEZUELA) – HARD COURT | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | ||
Second | Flavia NAGAYAMA (Brazilian) | 6:1, 6:1 |
Third | Jekatyerina NIKITINA (Russian) | 3:6, 6:2, 6:4 |
Quarterfinal | Amandine HESSE (French) | 6:7 (4-7), 6:4, 6:2 |
Semifinal | Sofie OYEN (Belgian) | 6:2, 4:6, 6:4 |
Final | ZSÓFIA SUSÁNYI | 6:4, 6:7 (4-7), 7:6 (11-9) |
DOUBLES – with Amandine HESSE (French) | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | D. OZTURK, K. CHING (Turkish, Brazilian) | 6:1, 6:1 |
Quarterfinal | F. BORGES, N. GEORGE (Brazilian, British) | 6:4, 6:1 |
Semifinal | M. FEITAL, ZSÓFIA SUSÁNYI (Brazilian, Hungarian) | 3:6, 6:1, 10-4 |
Final | U. EIKERI, J. NIKITINA (Norwegian, Russian) | 6:4, 6:3 |
01.05.-01.10. – SAN JOSE (COSTA RICA) – HARD COURT | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | Bye | |
Second | Flavia NAGAYAMA (Brazilian) | 6:2, 6:1 |
Third | Duygu OZTURK (Turkish) | 6:1, 6:1 |
Quarterfinal | Amandine HESSE (French) | 4:6, 4:6 |
DOUBLES – with Amandine HESSE (French) | ||
ROUND | OPPONENT | RESULT |
First | Bye | |
Second | M. PUIG, P. SCHIPPERS (Puerto Rican, Guatemalan) | 6:3, 6:1 |
Quarterfinal | M. BOLIVAR, M. FEITAL (Colombian, Brazilian) | W.O. |
Semifinal | G. DABROWSKI, ZSÓFIA SUSÁNYI (Canadian, Hungarian) | 3:6, 4:6 |
Értékeljen |
03.22.-04.03.
MIAMI OPEN
Miami (USA)
6 844 139 USD
04.04.-04.10.
KATOWICE OPEN
Katowice (POL)
250 000 USD
04.18.-04.24.
PORSCHE TENNIS GRAND PRIX
Stuttgart (GER)
753 000 USD
???
04.25.-04.30.
GP SAR LA PRINCESSE LALLA MERYEM
Rabat (MAR)
250 000 USD
04.30.-05.07.
MUTUA MADRID OPEN
Madrid (ESP)
4 942 700 USD
05.09.-05.15.
INTERNAZIONALI BNL D'ITALIA
Rome (ITA)
2 000 000 USD
05.15.-05.21.
INTERNATIONAUX DE STRASBOURG
Strasbourg (FRA)
250 000 USD
05.22.-06.05.
ROLAND GARROS
Paris (FRA)
GRAND SLAM EVENT